Tein pojalleni pannukakkua seuraavilla aineilla (määrät ovat vähän mitä sattuu, kun niitä tulee aina vain kaadettua mutu-tuntumalla sekaan):
Päärynäsosetta
suolaa
sokeria
kaura- ja maissijauhoa
sulaa margariinia
kauramaitoa
hieman leivinjauhetta
No niistä tuli ennemminkin ohut kakku kuin pannukakku, vaikka taikina oli hyvin löysää uuniin laitettaessa. POika kylläkin itse tykkäsi siitä kovasti

, joten ei haitannut yhtään vaikk asiitä ei tullut varsinaisesti pannukakkua. MUtta onko kellään kunnollisempaa pannukakkuohjetta ilman munaa, maitoa ja venhäjauhoa?
JA onkohan omaan pannukakkuuni kellään vinkkiä? Teen sen muutoin samalla lailla kun normaali pannukakku tehdään, mutta vehnäjauhoa asemasta käytän maissijauhoa + osaltaan maissitärkkelysjauhoa. Siinä ongelmana on se, että kananmunat meinaa erottua omaksi kerroksekseen paistovaiheessa. MAku on kuitenkin ihan hyvä, mutta näkö ei oikeen hivele..